Mapa fizyczna Kuby

Klimat Kuby można określić jako pośredni między tropikalnym i subtropikalnym. Temperatura powietrza w ciągu roku waha się nieznacznie; przy średniej temperaturze 25,5 °C spada do 22,5 °C w styczniu i wzrasta do 27,8 °C w sierpniu. Temperatura wody przy brzegu wynosi 22-24 °C zimą i 28-30 °C latem. Rok dzieli się na dwie części – porę deszczową (od maja do października) i porę suchą (od listopada do kwietnia). Podczas roku opady wynoszą około 1400 mm, występują zazwyczaj pod postacią tropikalnych ulew, z których trzy czwarte przypada na porę deszczową.

Charakterystyczne dla Kuby połączenie dużej wilgotności i wysokiej temperatury może u ludzi nieprzyzwyczajonych do takich warunków wywoływać uczucie pewnego dyskomfortu. Problem ten zresztą dotyczy wyłącznie wewnętrznych obszarów wyspy; na wybrzeżu, dzięki odświeżającej morskiej bryzie, panują dużo lepsze warunki.

Kuba, tak jak wszystkie pozostałe wyspy Morza Karaibskiego, narażona jest na działanie potężnych tropikalnych cyklonów występujących w okresie między czerwcem i połową listopada. Niszczycielskie tropikalne cyklony formują się w zachodniej części Morza Karaibskiego, na wschód od Małych Antyli, a następnie rozpoczynają swoją wędrówkę w kierunku wybrzeża Florydy. Przechodzeniu cyklonów towarzyszą potężne ulewy i silne sztormowe wiatry zdolne czynić ogromne zniszczenia. Na szczęście ostrzeżenia meteorologów pozostawiają dostatecznie dużo czasu, by móc zawczasu opuścić strefę, przez którą przechodzi tajfun.