Mapa fizyczna Kuby

Klimat Kuby można określić jako pośredni między tropikalnym i subtropikalnym. Temperatura powietrza w ciągu roku waha się nieznacznie; przy średniej temperaturze 25,5 °C spada do 22,5 °C w styczniu i wzrasta do 27,8 °C w sierpniu. Temperatura wody przy brzegu wynosi 22-24 °C zimą i 28-30 °C latem. Rok dzieli się na dwie części – porę deszczową (od maja do października) i porę suchą (od listopada do kwietnia). Podczas roku opady wynoszą około 1400 mm, występują zazwyczaj pod postacią tropikalnych ulew, z których trzy czwarte przypada na porę deszczową.

Charakterystyczne dla Kuby połączenie dużej wilgotności i wysokiej temperatury może u ludzi nieprzyzwyczajonych do takich warunków wywoływać uczucie pewnego dyskomfortu. Problem ten zresztą dotyczy wyłącznie wewnętrznych obszarów wyspy; na wybrzeżu, dzięki odświeżającej morskiej bryzie, panują dużo lepsze warunki.

Kuba, tak jak wszystkie pozostałe wyspy Morza Karaibskiego, narażona jest na działanie potężnych tropikalnych cyklonów występujących w okresie między czerwcem i połową listopada. Niszczycielskie tropikalne cyklony formują się w zachodniej części Morza Karaibskiego, na wschód od Małych Antyli, a następnie rozpoczynają swoją wędrówkę w kierunku wybrzeża Florydy. Przechodzeniu cyklonów towarzyszą potężne ulewy i silne sztormowe wiatry zdolne czynić ogromne zniszczenia. Na szczęście ostrzeżenia meteorologów pozostawiają dostatecznie dużo czasu, by móc zawczasu opuścić strefę, przez którą przechodzi tajfun.

comments (0)

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>