Mass media - Granma

Kubańskie władze kontrolują wszystkie środki masowego przekazu. Gazety, programy radiowe i telewizyjne są cenzurowane – podawane przez nie informacje nie są obiektywne i mają charakter propagandowy. Trzeba jednak przyznać, że ukazuje się wiele ciekawych artykułów i jest emitowanych mnóstwo wartościowych audycji nie związanych z polityką.

Prasa

Najważniejszą ogólnokrajową gazetą jest Granma (www.granma.cu), wychodząca od wtorku do niedzieli, wyrażająca kubańskich władz – to typowo propagandowe medium. Na ośmiu stronach są drukowane artykuły na tematy polityczne i gospodarcze, których autorzy odnoszą się krytyczne do rządu amerykańskiego i podejmowanych przez niego działań przeciwko Kubie. Dziennik zamieszcza także relacje z międzynarodowych spotkań na szczeblu rządowym i informacje o postępach w krajowym przemyśle i handlu. Wiadomości z całego świata zajmują znacznie mniej miejsca (niekiedy trudno je znaleźć). Czasami w gazecie pojawia się artykuł prezentujący inny od oficjalnego pogląd na jakiś temat, jednak zawsze dotyczy to mało znaczącego wydarzenia i nigdy jego autor nie występuje przeciwko głównym założeniom panującej ideologii.

Trabajadores to wychodzący w poniedziałki w całym kraju tygodnik wydawany przez związki zawodowe. W niedziele ukazuje się Juventud Rebelde, pismo kubańskiej młodzieży. Oba periodyki są w zasadzie nieco zmodyfikowanymi kopiami Granmy – turyści nie znajdą w nich niczego interesującego.

W hotelach jest dostępny Granma International, tygodnik o dwukrotnie większej objętości niż dziennik, skierowany do przybyszów z zagranicy (wychodzi w wersji hiszpańskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej i portugalskiej). Można w nim przeczytać artykuły (zaprawione propagandą) poświęcone najważniejszym wydarzeniom i imprezom kulturalnym.

Hiszpańskojęzyczny Jit to czterostronicowy tygodnik zajmujący się krajowym, sportem. Dwa tygodniki gospodarcze – Opciones i Negocies en Cuba – są ciekawe jedynie dla przedsiębiorców (mimo iż pierwszy z nich zamieszcza dodatek z informacjami dla turystów) planujących prowadzić interesy z kubańskim rządem.

Na Kubie nie można dostać zbyt wielu zagranicznych gazet (angielskie w ogóle należą do rzadkości). Bez większego zachodu są dostępne (ale poza hotelami) tylko dwa dzienniki: hiszpański i włoski. Najwięcej zagranicznej prasy oferują hotele Nacional i Meliá Habana w Hawanie. Obecnie coraz więcej księgarń, głownie w stolicy, sprzedaje zagraniczne pisma, zazwyczaj jednak są to numery sprzed kilku miesięcy lub nawet lat. Do najpopularniejszych anglojęzycznych należą Newsweek, Time, Rolling Stone, Sport Illustrated i Cosmopolitan.

Autorzy tekstów w kubańskich czasopismach przedstawiają znacznie bardziej interesujący obraz społeczeństwa niż dzienniki. Bohemia (www.bohemia.cubaweb.cu), najdłużej wydawany magazyn kulturalny, opisuje najnowsze wydarzenia, zamieszcza eseje historyczne i aktualne wiadomości o wystawach sztuki, imprezach sportowych, a także informacje o współczesnej technologii. Najlepsze czasopisma specjalistyczne to dwumiesięcznik Revolución y Cultura, zajmujący się sztuką i literaturą, oraz kwartalnik Artecubano (o objętości grubej książki) poświęcony sztukom wizualnym.

Dla przybyszów z zagranicy jest przygotowany miesięcznik Cuba Internacional, gdzie można znaleźć teksty na temat ekonomii i polityki. Znacznie ciekawsze pismo Prisma reklamuje się jako magazyn turystyczny. Artykuły (po hiszpańsku i angielsku) w przyciągający uwagę sposób omawiają różne problemy związane z Kubą i przybliżają różne atrakcyjne miejsca kraju. Oprócz nich są w nim zamieszczane wywiady z muzykami i artystami. Bardzo ciekawe jest też dwujęzyczne pismo kulturalne Cartelera, dostępne w recepcji większości hoteli w Hawanie.

Radio

Niemal każdy na Kubie ma radio i prawie wszędzie słychać głośną muzykę w tle. Oprócz lokalnych stacji można odbierać także programy z Miami, Jamajki i amerykańskiej bazy Guantánamo.

Radio Reloj przez cała dobę nadaje wiadomości na falach średnich z denerwującym podkładem tykającego zegara; Hawana Cuba transmituje wiadomości i programy na falach krótkich, na których można złapać także BBC, chociaż sygnał jest bardzo słaby (wczesnym rankiem na 6195, 8:00-10:00 na 15220, 10:00-13:00 na 17840 oraz po południu aż do późnego wieczora na 5975).

Voice of America nadaje od 18:00 na falach krótkich 7070. Radio Martí, propagandowy serwis Voice of America po hiszpańsku, transmituje informacje z Miami i często zmienia częstotliwość nadawania, aby uniknąć zakłóceń, co jednak niewiele pomaga.

Telewizja

Kubańska telewizja państwowa ma dwa lokalne kanały (2 i 6) oferujące około sześciu godzin programu dziennie. Wiadomości z kraju i zagranicy podawane są w dwóch półgodzinnych blokach. Wydarzenia sportowe, zwłaszcza baseball, boks i piłka nożna, często transmituje się na żywo. W programie są także publicystyka oraz wszelkiego rodzaju koncerty muzyczne i teledyski. Tygodniu wyświetla się siedem filmów zagranicznych (zwłaszcza amerykańskich) – w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Najpopularniejsze jest kino akcji, jednak po ostatnich dyskusjach dotyczących przemocy i seksu większość propozycji to kino familijne. Szczególnie wielką oglądalność mają seriale telewizyjne, głownie brazylijskie, meksykańskie lub kubańskie.

W lepszych hotelach jest telewizja satelitarna z ponad dwudziestoma kanałami.