Tarjeta de turista

Paszporty i wizy

Turyści wjeżdżający na Kubę muszą okazać paszport (ważny co najmniej przez sześć miesięcy, licząc od daty przyjazdu na Kubę) oraz wizę turystyczną (tarjeta de turista) wydawaną bezpośrednio przez kubańskie konsulaty lub częściej przez biura podróży. Wiza jest ważna przez cały okres pobytu, ale może być przedłużona (raz) aż do daty widniejącej na bilecie powrotnym, pod warunkiem że cały okres pobytu na wyspie nie przekracza sześćdziesięciu dni.

Osoby planujące pobyt w domu kubańskiej rodziny powinny złożyć podanie o wizę turystyczną z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast osoby wybierające się na Kubę w interesach otrzymują wizę służbową.

Przepisy mówią, że odwiedzający Kubę turyści muszą spędzić co najmniej trzy noce w zarezerwowanym wcześniej hotelu. Oficjalnie dotyczy to także kwater prywatnych, ale w praktyce turystów bardzo długo przepytuje się na lotnisku.

Więcej informacji można uzyskać w kubańskim konsulacie.

Przepisy celne

Turyści mogą wwozić bez cła rzeczy osobiste, także lekarstwa na własny użytek lub przeznaczone na prezent, aparaty fotograficzne, magnetofony, komputery, telefony komórkowe, sprzęt sportowy i turystyczny. Teoretycznie wszystkie te przedmioty powinny być wpisane do deklaracji celnej po przyjeździe. Rzadko zdarzają się rewizje osobiste.

Turyści przywożący jako prezent sprzęt elektroniczny – telewizory, drobne artykuły AGD itp. – powinni pamiętać, że płaci się cło w wysokości 100%.

Na terytorium Kuby nie wolno wwozić narkotyków, broni, materiałów wybuchowych, pornografii, literatury antyrządowej, nieprzetworzonej żywności, sprzętu elektronicznego z wyjątkiem kamer i aparatów fotograficznych.

Informacja turystyczna

Państwowe biura informacji turystycznej funkcjonują tylko w nielicznych miastach, a okienka informacyjne na hawańskim lotnisku służą głównie do sprzedaży miejsc hotelowych i lokalnych wycieczek.

Wiele przydatnych informacji o podróżowaniu po wyspie można bez trudu znaleźć z Internecie, m.in. na stronach Cuba Travel (www.cubatravel.cu), CubaSi (www.cubasi.cu) i Directorio Turístico de Cuba (www.dtcuba.com).

Spośród kubańskich agend rządowych promujących turystykę na Kubie należą Cubanacán (www.cubanacan.cu) i Cubatur (www.cubatur.cu). W witrynach obu organizacji zamieszczono aktualne informacje o hotelach, transporcie oraz o wczasach zorganizowanych.

Wycieczki na Kubę oferuje coraz więcej biur turystycznych. Najciekawsze propozycje oferują: Travel Planet (www.travelplanet.pl), Exim Tours (www.eximtours.pl), Rainbow Tours (http://kuba.rainbowtours.pl), EasyGo (www.easygo.pl), Destino Mexico (www.destinomexico.com).

Placówki dyplomatyczne

W razie potrzeby uzyskania pomocy podróżny z Polski powinien się skontaktować z Ambasadą RP w Hawanie (Calle G No. 452, Esquina 19, Vedado, Ciudad de La Habana, C.P. 10 400, Cuba, Apartado Postal 6650; tel. 7/8332439 lub 7/8332440, kom. 7/8853019, fax 7/8332442, havpolemb@ct.futuro.pl, www.hawana.polemb.net; pn.-pt. 10:00-15:00.

Sekcja konsularna przyjmuje interesantów w sprawach konsularnych wt. i pt. 10:00-13:00, a w sprawach wizowych pn., śr. i czw. 10:00-13:00.

Ambasada Republiki Kuby: ul Rejtana 15 m. 8, 02-516 Warszawa; tel. 0228481715 lub 0226461178, fax 0228482231, embacuba@medianet.pl. Wydział Konsularny: consulcu@medianet.pl.

Ubezpieczenia

Przed podróżą na Kubę warto wykupić w Polsce polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Należy się przy tym upewnić, czy ubezpieczyciel ma w Ameryce Łacińskiej przedstawiciela uprawnionego do działania na miejscu i z jaką kubańską instytucją współpracuje.

Agencja ASISTUR (Prado 208, między Colon i Trocadero, Hawana) oferuje usługi w zakresie ubezpieczeń, pomocy medycznej, finansowej, prawnej, transportu, także sanitarnego i przewozu zwłok, rezerwacji lotniczych i hotelowych (jednak proponowane przez nią stawki są dość wysokie).

Zniżki

Studenci/dzieci. Na zniżki (i to nieliczne) mogą liczyć jedynie studenci kubańskich uniwersytetów. Na szczęście ceny wstępu do muzeów i innych interesujących obiektów są bardzo przystępne.

Seniorzy. Dla osób starszych nie przewiduje się żadnych zniżek.

Toalety

Toalety publiczne są nieliczne i z reguły dość obskurne. Poza hotelami zużyty papier toaletowy należy wyrzucać do koszy.

Elektryczność

Napięcie sieci elektrycznej wynosi 110 V, w hotelach i niektórych domach 220 V. dominują gniazdka typu amerykańskiego, z dwoma lub trzema płaskimi bolcami.