Zakupy w Hawanie

Pamiątki

W przyjmujących twardą walutę sklepach w hotelach i kompleksach all-inclusive można kupić lalki, rzeźby w drewnie, biżuterię, znaczki i monety, czasami również książki. W Vedado najlepiej zajrzeć do hotelu Habana Libre, w Centro do Nacional, a w Miramar do Sierra Maestro przy Avenida 1, między Calle 0 i Calle 2. W La Habana Vieja pamiątek warto szukać w sklepach przy Calle Obispo i Calle Mercaderes, jak również na targowisku wyrobów rzemieślniczych przy Calle Tacón.

Produkty lokalne

Dwoma sztandarowymi produktami kubańskimi są rum i cygara, oba powszechnie uznawane za jedne z najlepszych (jeśli nie najlepsze) na świecie. Handlarzy ulicznych najlepiej unikać, bo proponowane przez nich cygara są zwykle fałszywe i mogą zostać skonfiskowane na lotnisku przy wyjeździe.

Najlepsze sklepy mieszczą się w Hostal Conde de Villanueva (Calle Mercaderes 222, La Haban Vieja; tel. 7/8629293), w fabryce cygar Partagas (Calle Industria 524, za El Capitolio; tel. 7/8624604) i w centrum handlowym Quinta y 16 (Av. 5, róg Calle 16 i Miramar; tel. 7/2041185).

Godny polecenia jest również działający na starówce Casa del Ron y Tabaco Cubana (Calle Obispo i Calle Bernaza; tel. 7/338911), gdzie można połączyć dwie największe przyjemności Kuby – palenie cygar i picie rumu.

Na Kubie wytwarza się kilka doskonałych gatunków rumu. Najbardziej polu rana marka Havana Club występuje w ersji białej i ciemnej z różnych roczników. Godne polecenia są również Ron Varadero, Matusalém, Ron Caney, Ron Santiago i Ron Mulata.

Muzyka

Muzyka należy do najlepszych towarów eksportowych Kuby. W razie zakupów poza oficjalnymi sklepami państwowymi należy uważać na kiepskiej jakości podróbki.

Wielbicielom salsy przypadną do gustu płyty grup Los Van Van i NG La Banda. Fani kubańskiego folku powinni posłuchać nagrań Silvio Rodrigueza i Pablo Milanesa. Miłośnicy jazzu polubią zespół Irakere z Chucho Valdésem. Afrokubańskie rytmy można odnaleźć w piosenkach Sintesis, Los Munequitos de Matanzas, Yoruba Andabo i Clavé y Guaguanco, a muzykę son i mambo na krążkach takich wykonawców, jak Adalberto Alvarez y su Son. Wznawiane płyty Beny’ego Morégo i Peréza Prady to już dzisiaj klasyka. Kto zaś widział film Buena Vista Social Club, zapewne chętnie kupi solowe albumy takich artystów, jak: Compay Segundo, Rubén Gonzales, Eliades Ochoa czy Omara Portuona.

Kubańską państwową wytwórnią płytową jest Egrem (www.egrem.com.cu), która ma pod skrzydłami wielu znanych artystów. W całym kraju działa sieć sklepów Casa de la Música Egrem. Płyty można też kupić w sklepach sieci ARTex w Hawanie lub na ich stronie internetowej www.discuba.com.

Sztuka

W licznych galeriach sztuki i na ulicznych targowiskach handluje się obrazami, rycinami i rzeźbami lokalnych artystów. Zakres stylów jest wyjątkowo szeroki – od socrealizmu poprzez kubański impresjonizm aż po sztukę współczesną. Także w tym przypadku najlepiej zaufać działającym legalnie punktom państwowym, a ponadto zachować rachunek, by uniknąć konfiskaty zakupu na lotnisku. Targowiska z dziełami sztuki działają na każdym placu La Habana Vieja – najlepsze na Plaza de la Catedral (wt.-sb.) i u stóp Castillo de la Real Fuerza we wschodniej części Starego Miasta – a także w obrębie cytadeli El Morro i La Cabana.

Galerie sztuki

Galería Acacia (Calle San José 114, między Calle Industria a Calle Consulado, Centro Habana; tel. 7/8639364). Galeria najznakomitszej kubańskiej sztuki współczesnej, wystawiająca prace młodych obiecujących artystów.

Galería Víctor Manuel (Calles San Ignacio i Callejón del Chorro, Plaza Catedral, La Habana Vieja; tel. 7/8612965). Duży wybór współczesnych obrazów, rzemiosła artystycznego, a wśród nich garstka prawdziwych dzieł sztuki. Popularna galeria w dobrym miejscu – a to oznacza wysokie ceny.

La Casona (Calle Muralla 107, róg Calle San Ignacio, Plaza Vieja, La Habana Vieja; tel. 7/8618544). Wspaniała galeria w pomieszczeniach na dwóch piętrach Casa de los Condes de Jaruco. Prace podobne do tych w Galería Víctor Manuel.

Rzemiosło

Sklepy z pamiątkami i uliczne bazary pełne są kubańskiego rękodzieła, takiego jak drewniane rzeźby, maski z papier-mâché, figurki religijne czy też prosta biżuteria z muszli i ziaren. Sprzedawcy oferują też rozmaite afrokubańskie instrumenty – różne rodzaje bębnów (bata w kształcie klepsydry, podwójne bongo, rzeźbione bębny w stylu afrykańskim), shekeres (grzechotki) i claves (dwie drewniane pałeczki do wystukiwania kubańskich rytmów). Na takie zakupy najlepiej udać się na znakomity targ uliczny na Calle Tacón (między Calle Empedrado a Calle Chacón).